Grupa Oton

Dosadašnji Zbor mladih sv. Franje, koji animira misna slavlja u pulskom samostanu sv. Franje Asiškog, odnedavno je preimenovan u Grupa Oton, po blaženiku čiji zemaljski ostaci prebivaju par metara udaljeni od mjesta u crkvi gdje glazbenici pjevaju i sviraju. O povijesti te glazbene skupine, njihovim trenutnim i dugoročnim planovima razgovarali smo sa voditeljicom Anom Čuić Tanković, mag.mus.,mag.oec.

Kada i kako započinje povijest Zbora mladih sv. Franje?

Sve je počelo u listopadu 2003. godine, dakle prije nešto više od 12 godina, kada sam ja kao šesnaestogodišnjakinja počela svirati u crkvi sv. Franje, privučena velikim koncertnim klavirom. I do tada sam svirala u crkvi, ali na orguljama, harmonijima i ostalim neadekvatnim zamjenama instrumenta kojeg sam voljela i svirala, a poslije i diplomirala.

Budući da crkva sv. Franje u Puli nije župna crkva te je po mnogočemu posebna, nije bilo stalnog prilijeva ljudi i na početku sam sama svirala i pjevala. Malo po malo, okupio se adekvatan broj djece tako da je taj prvi oblik sadašnjeg benda bio "Cvjetići sv. Franje", dječji zbor koji je redovito nastupao na festivalu Iskrice i uzastopno kroz 5 godina bivao nagrađen. Tadašnja djeca su narasla, novi su se članovi priključili. Redovito smo svirali na večernjoj sv. Misi i klanjanju četvrtkom, kao i mnogobrojnim duhovnim obnovama koje su se odvijale u našoj crkvi pa smo tako imali opisno ime "zbor mladih sv. Franje". U trenutku traženja službenog imena, Duh je puhao u istom smjeru te su svi članovi htjeli dati čast bl. Otonu, blaženiku čiji zemaljski ostaci prebivaju par metara udaljeni od mjesta u crkvi gdje glazbenici pjevaju i sviraju.

Tko su članovi Grupe Oton?

Grupa broji više akademskih muzičara i zaljubljenika u Boga i glazbu, a u svojem ansamblu imamo glavne vokale (Alberto Stanić i sestre Manuela i Miriam Hichri), vokale (Filipa Kajić, Anđela Ćurić, Mirjana Cvek Curić, Laura Udovičić, Josip Krajačić). Od instrumenata imamo klavir (Ana Čuić Tanković), violinu (Marina Kajić), gitaru (Emil Roznbeker), flautu (Chiara Jurić) i violončelo (Fabio Jurić).

Poznati su i vaši božićni koncerti, kako je to započelo?

Kroz ove godine rasta i pjevanja, redovito i odgovorno smo pjevali na večernjoj nedjeljnoj sv. Misi i klanjanjima, što nam je ostavljalo malo prostora za daljnje djelovanje. Potaknuti potrebama naših bližnjih, održali smo humanitarne božićne koncerte ne sa ciljem promocije nas ili našeg pjevanja, već korištenja dobivenih darova za pomoć drugima, tako da je publika mogla ostaviti dobrotvoran prilog. Zbog toga ti koncerti nisu bili redovito svake godine, već kad bi nam se ukazala prilika za pomoć drugima.

Što sve spada u vaš spektar repertoara?

Budući da pjevamo i sviramo na Misama i svim liturgijski važnim danima, naš široki repertoar seže od gregorijanskih korala do najnovijih hitova i covera svjetske duhovne scene. Od "Dođi Stvorče duše svet" i "Puče moj" a cappella na Veliki petak, sve do Dubina prepjevanih od Hillsonge pjesme "Oceans" ili Jerihonskih zidina hrvatske uspješne grupe "Božja pobjeda". Ne želimo zanemariti naše tradicionalne pjesme koje su nas do tuda i dovele te, s tim znanjem, pjevamo nove pjesme. Neko naše nepisano pravilo je da za svaku sv. Misu imamo barem jednu novu pjesmu da bi, što se glazbene strane tiče, Misa bila poticajna i ugodna.
Ono što nam je od posebne važnosti jesu i naše autorske pjesme koje odgovaraju liturgijskim potrebama: sanjamo o jednom CD-u gdje bi one mogle biti snimljene i dostupne široj javnosti, ali za to je potrebno izdašna količina novaca koju nemamo. Do sada smo ulagali u ozvučenje crkve i nabavu opreme, laptop i projektor, tako da cijela crkva može pjevati s nama. Nadamo se da će Bog providjeti i za naš prvi CD.

Koju ste pjesmu poslali na natječaj za Uskrs fest?

Pjesma kojom se želimo predstaviti na natjecanju Uskrs fest 2016, nosi naslov „Božje milosrđe“, napisana je od našeg sugrađanina, prijatelja i podupiratelja Bruna Krajcara prema tekstu iz Dnevnika sv. Sestre Faustine Kowalske. Želja nam je upravo u godini Božanskog Milosrđa i na dan Blagdana Božjeg Milosrđa, kada se Festival i odvija, širiti štovanje te velike Božje tajne.

Kako ste se odlučili na taj korak?

Ne bi znali točno definirati što nas je potaklo na prijavu pjesme za Uskrs fest. Često su ljudi hvalili naše pjevanje i sviranje, govorili kako bismo trebali ići van okvira naše crkve i grada, ali nismo tomu pridavali previše pažnje, možda zbog ostalih obveza koje su nas u tomu sputavale, možda zbog težnje za što većom kvalitetom, a možda i prevelikom skromnošću (haha). Jednostavno je nakon toliko godina skladnog pjevanja i prijateljstva došao trenutak za daljnje izazove. Osjećam da smo spremni i dorasli izazovima koji su pred nama.

Daljnji planovi?
Paralelno uz pripreme za Uskrs fest, želja nam je snimiti autorsku pjesmu koja isto pjeva o Božjem Milosrđu, za koju imamo u planu snimiti i spot. Samo Božji put je mogao u jednom malom gradu kao što je Pula, u jednoj crkvi koja nije župa, staviti toliko kvalitetnih glasova i glazbenika. Zbog tog se zajedništva osjećamo počašćeno i odlučni smo u naumu da s dobivenim talentima dajemo slavu Bogu.

• oton-01
  • oton-02